Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) tarafından Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla organize edilen, Türkiye Geneli İmam Hatip Liseleri Arası 10. Geleneksel Hikaye Yarışması’nın ödül töreni düzenlendi.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Konya Milletvekili, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Sözcüsü Orhan Erdem, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Konya Bölge Müdürü Tuncay Karabulut, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Selçuklu Müftüsü Bekir Derin, TİMAV Genel Başkanı Ecevit Öksüz,  Yönetim Kurulu Üyeleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.

TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz burada yaptığı konuşmada, TİMAV olarak Selçuklu Belediyesinin katkılarıyla Türkiye genelindeki İmam Hatip Liselerine yönelik 10 yıldır düzenledikleri Hikaye Yarışmalarının bir ödül töreninde daha beraber olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, katılımcılara teşekkür etti.

Öksüz, bu yıl 234 İHL’den yaklaşık 600 öğrenci tarafından yazılan “Serbest” temalı hikâyelerin değerlendirildiğini ve dereceye giren 8 öğrencinin ödüle hak kazandığını belirtti. Hikâyelerden ilk 25’inin kitaplaştırıldığı bilgisini veren Öksüz, bu kalıcı eserin sahibinin öğrenciler olduğunu dile getirerek yarışmaya katılan bütün hikayelerin de ayrıca önem taşıdığını aktardı.

İmam Hatiplilik denince akla, sadakat, letafet, muhabbet, istikamet, aşk ve heyecan geldiğini, ve İmam Hatipli gençlere baktığında bunları gördüklerini söyleyen Öksüz,“İmam Hatipliliğin ne demek olduğunu aşikar eden gençlerle birlikte olmaktan, onlara hizmet etmekten, onların hadimi olmaktan onur duyuyoruz, şeref duyuyoruz ve Rabbimizden cennet vesilemiz olmasını niyaz ediyoruz” dedi.

“Söz tohumdur, tarlası gönüllerdir.”

Ülkesi, milleti ,insanlık ve ümmet için bilgi ,düşünce ve strateji üretip geliştirecek enerjiyi İmam Hatip gençliğinde  gördüklerini söyleyen Öksüz, “Biz biliyoruz ki; imam hatip nesli söz tohumlarını insanlığın gönüllerine eken bir nesildir. Söz tohumdur, tarlası gönüllerdir. Kaynağı inançlar, kültürler, değerler ve fikirlerdir. Ve biz imam hatipler olarak tohum ekmeye, her alanda olduğu gibi inşallah devam edeceğiz. Sevgili kardeşlerim biz sizlere hadim olmaya inşallah devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

İmam hatiplerin kurulduğu günden bu yana çeşitli tartışmaların konusu olduğunu, bazen bir sanatçı, bazen bürokrat, bazen de siyasetçi kisvesi altında İmam Hatiplere çeşitli sözler söylendiğini belirten Öksüz, “Kötü söz sahibine aittir ve o sözleri sizler adına sahiplerine net bir şekilde iade ediyorum. Efendim her taraf imam hatip oldu! diyenlere tüm gönüllere girerek cevap vermeye devam edeceğiz. İmam hatiplerde başarı düştü! diyenlere sınavlarda gösterdiğimiz başarılarla cevap vermeye devam edeceğiz. İmam hatiplerde ahlaki yozlaşma var! diyenlere karşı iyi insan profili olarak kale gibi durarak cevap vermeye devam edeceğiz.”dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Timav tarafından geleneksel hale getirilip düzenlenen ve edebiyata ilgisi olan İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin büyük teveccüh gösterdiği bu yarışmanın gençlerin hayatında ufuk açıcı bir yerde durduğunu ifade ederek şöyle devam etti: “İmam Hatipli gençlerimiz başta olmak üzere kalemin gücünü yüreğinde hisseden ve edebiyata gönül veren gençlerimizin keşfedilmeleri, onlara imkan tanınması ve yol gösterilmesi de büyük bir hizmet olarak değerlendirilmelidir. TİMAV gelenekselleşen bu yarışmayla imam hatipli gençlerimiz üzerinden bu konuda öncü olarak geleceğe ve geleceğin Türk edebiyatına önemli bir yatırım yapmaktadır. Öncelikle bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyorum. Dereceye girmek ya da girmemek olayın başka bir boyutu. Hatta çok önemli olmayan bir tarafıdır. Asıl olan bu cesareti kendinde hissedip yarışmaya katılabilmektir. Bu vesileyle TİMAV’ın değerli yöneticilerine, Selçuklu Belediye Başkanımıza ve elbette büyük bir uğraşın altından kalkan jüri üyelerine de teşekkürlerimi sunuyor. Gelenekselleşen bu törenin yenilerinde buluşmayı temenni ediyorum.”

 “İmam hatipliler ülkemizin parlayan yıldızları”

Türkiye İmam Hatipliler Vakf’nın çalışmalarıyla imam hatipler için örnek olduğunu ifadeden Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, “İmam hatipliler ülkemizde parlayan yıldızlar olarak her gün yeni bir başarıya imza atıyorlar. TİMAV’ın bu ve buna benzer programları da sizlerin kendinizi geliştirmeniz adına çok önemli projeler. Hikaye yazmak bir yeni karakter oluşturmak, bir yeni dünya zihninizde oluşturmak sizi her alanda geliştirecektir. Yeni karakterler bazen yazanların isimlerinin önüne geçer. Bu alanda böyle bir programın olması, onuncusunun yapılması, yüksek katılım ve başarılı öğrencilerinde ödüllendirilmesi çok önemli. Ama bütün konuşmacıların dediği gibi bu etkinliklere katılmak aslında en büyük başarı. İnşallah artarak devam edeceğini biliyorum, diliyorum. Tekrar tekrar TİMAV başkanına ve onun gibi çok değerli, çok güçlü yönetim ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İl Milli Eğitimimiz her zaman bu çalışmaların yanında ve Konya’mızda başarı günden güne artıyor. Selçuklu Belediye Başkanımızı söylemeye gerek yok. Her zaman eğitimin yanında. Yine bütün büyükşehir dahil, Konya’nın belediyeleri eğitimin her zaman yanında olmuş. Bırakın bu tip programları, okullar yaparak da yatırımlarını bu yöne sevk ederek de önemli hizmet ettiler. Onları da tekrar kutluyorum.” dedi.

“Sorumluluğunuz büyük, çok çalışmak zorundasınız”

Öğrencilik yıllarında İmam Hatip kuşağının yaşadığı zorluklara ve mücadelelere dikkat çeken Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “ genç İmam Hatiplilere önemli tavsiyelerde bulundu. Zorlu, “Bugün artık bir lise diploması aldığınızda dahi kabul edilmeyen, üniversiteye geçmesi için başka bir liseden diploma alması gereken bir noktadan, artık İmam Hatipli olduğunuzdan dolayı imkanların açıldığı, karşınızda gördüğünüz gibi bir rektörün olabildiği, dekanın, Başbakan’ın, Cumhurbaşkanı’nın olabildiği bir döneme geldik şükürler olsun. Bunun kıymetini bilin gençler. Bu çileyi bizim neslimiz çekti. Ama siz şu anda bu rahat ortamda, müreffeh ortamda bunun imkanları ve nimetlerini kullanırken sorumluluğunuzun daha fazla olduğunun farkında olmak zorundasınız. İmam hatipli olmak kolay bir iş değil!  İmam hatipli olmak ; ‘Benim hakkım nedir?’ diye toplumda hak arama mücadelesinin yanında, ‘Benim sorumluluğum nedir?’ ve ‘Bu topluma, bu ülkeye ve bu dünyaya neler kazandırmam gerekir?’ sorularının muhatabı olan gençlik demektir. Sizin sorumluluğunuz sadece okulunuzda değil, sadece şehrinizde, sadece ülkenizde değil. Sizin sorumluluğunuz Müslüman dünya ile de sınırlı değil. Bütün dünyanın geleceği ve zulüm altında ezilen mazlumların ışığı haline gelen bir Dünyanın özlemi ve sorumluluğu sizin sırtınızdadır. Bunu unutmayın sevgili gençler. Bunun için çok çalışmanız gerekiyor. Kendiniz için değil, herkes için çalışmamız gerekir. Sorumluluğunuz büyük, sorumluğumuz büyük. Çok çalışmak zorundasınız. Bu yarışmada emeği geçen başta TİMAV Genel Başkanımız, Selçuklu Belediyemiz ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu bir gelenek haline geldi. Bu geleneğin bizden sonra devam etmesinden dolayı da sevaptar olacağımızı ümit ediyorum. Hepinizi Rabb’ime emanet ediyor, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” dedi.

“Organizasyona katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz”

TİMAV geleneksel hikaye yarışmalarına katkı sağlamaktan dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan  Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı,Bugün de burada TİMAV’ımızın düzenlediği ve 10 yıldır devam eden hikaye yarışmasının ödül törenindeyiz. Çok şükür imam hatipler her yerde göğsümüzü kabartıyor, her yerde başarılarını devam ettiriyor. Bütün imam hatipleri gönülden teşekkür ediyorum. Selçuklu Belediyesi olarak her yıl daha da büyüyerek devam eden bu güzel organizasyona 10 yıldır destek veriyoruz. Çok değerli çabalarından ve katkılarından dolayı değerli TİMAV Genel Başkanımızın şahsında tüm ekibine teşekkür ediyorum. Biz de Selçuklu Belediyesi olarak böyle büyük bir organizasyonun içerisinde bulunuyor olmaktan dolayı mutluyuz. Öncelikle katılan tüm arkadaşlarıma, tüm öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum. Böyle büyük bir katılımın olması bizleri de ziyadesiyle memnun ediyor. Biz aslında bütün katılan gençlerimizi, öğrencilerimizi birinci olarak görüyoruz. Ama tabii ki bir sıralama yapılması gerekiyor ve bu sıralamada da bugün genç arkadaşlarımız ödüllerini alacaklar. Bugün ödül alacak olan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Başarıları daim olsun diyorum. Burada bulunan buraya katılan öğrencilerimize, genç arkadaşlarımıza da, tüm eğitim öğretim hayatları boyunca üstün başarılar diliyorum” dedi.

“İkinci Yüzyılın lider ülkesi Türkiye’yi hep beraber inşa edeceğiz”

İmam Hatiplilerin bu günlere zorlu ve çetin süreçlerin sonunda geldiğine vurgu yapan Başkan Pekyatırmacı, “Sevgili gençler, geçtiğimiz yıllar boyunca kendi ülkemizde özgürlük mücadelesi verdik. Zincirlerimizi kırmak için uğraştık. Ama elhamdülillah artık bütün zincirlerimiz kırıldı ve kuşlar gibi özgür bir şekilde uçmaya başladık. 2023 Cumhuriyetimizin 100.yıldönümü. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü bir milat olarak kabul ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle artık diyoruz ki; ikinci yüzyıl Türklerin yüzyılı olacak. İkinci yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak. Türkiye hem coğrafyasında hem bütün dünyada lider ülke olacak. Lider ülkenin gençleri, lider ülkenin kurucuları da inşallah sizler olacaksınız. Biz ikinci yüzyılda lider ülkeyi, lider Türkiye’yi sizlerle beraber inşa edeceğimize inanıyoruz ve sizlere sonuna kadar güveniyoruz. O yüzden şimdiden kendinizi hazırlamanız, her alanda geliştirmeniz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Birinciye 5 çeyrek alın, ikinciye 4 çeyrek altın, üçüncüye 3 çeyrek altın ödül verilen yarışmada, mansiyon kazanan öğrenciler ise birer çeyrek altın ile ödüllendirildi. Türkiye genelindeki 52 farklı ilden 234 İmam Hatip Lisesi’nden 597 hikayeyle katılımın gerçekleştiği yarışmada dereceye girenlere ödülleri, protokol üyelerince verildi. Ödül töreninin ardından sahne alan sevilen sanatçı Bekir Develi gençlere ve davetlilere unutulmayacak bir sahne performansı sergiledi.